W ramach realizowanego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Baborowie projektu „Ocalić od zapomnienia…” związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz klasa trzecia gimnazjum odwiedzili w dniu 25.10.2018r. Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Jeszcze przed wejściem do środka, uwagę młodzieży zwrócił przepiękny mural historyczny znajdujący się na ścianie budynku archiwum. Symbolicznie opisuje on losy kraju od 1918 roku do współczesności. Taka forma przedstawiania historii bardzo się uczniom spodobała. Być może zainspirowani, stworzą podobne dzieło w naszej szkole.

Już w pomieszczeniach archiwum, młodzież dowiedziała się kiedy powstał Instytut, czym się zajmuje oraz jakie dokumenty są tam gromadzone. Ta nietypowa, żywa lekcja historii zorganizowana przez Pana dr Marka Gadowicza, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Centrum Historii Zajezdnia.  Jest to miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych. Wystawa „Wrocław 1945–2016” jest opowieścią o powojennych losach miasta i jego mieszkańców, którzy przybywszy z różnych stron Polski i Kresów od nowa tworzyli społeczną, kulturową i naukową tkankę miasta. Scenograficzna, interaktywna i multimedialna wystawa wzbogacona jest tysiącami zdjęć, materiałami audio-video oraz oryginalnymi i wyjątkowymi eksponatami.

        Pomimo zimnego wiatru i deszczu postanowiliśmy zrealizować ostatni punkt programu, czyli spacer ulicami miasta. Przemiła pani przewodnik żywo i z humorem opowiadała o najciekawszych budowlach Wrocławia, zabytkach i wydarzeniach, które znalazły trwałe miejsce w historii stolicy Dolnego Śląska.

     W wycieczce brali także udział emerytowani nauczyciele naszej szkoły.

Anna Rozłucka-Jankowska

nauczycielka ZSP w Baborowie

2m

3m

4m

1m

logo 100 kolor_m  BGK-fundacja-RGB-01m

 

 
22003980
22141072